Narzędziowiec – to ten blog

To co potrzebne w warsztacie i w domu

Rodzaje wiertła do metalu

without comments

Wiercenie to czynność, która znajduje szerokie zastosowanie w różnego rodzaju pracach. Tworzenie otworów przelotowych wykorzystywane jest zarówno w profesjonalnych pracach, jakie odbywają się w różnego rodzaju fabrykach i zakładach przemysłowych, jak i w zwykłych domostwach. Jeżeli zachodzi potrzeba wywiercenia dziury w powierzchni metalowej, wiertarka powinna być wyposażona w specjalistyczne wiertło do metalu. 

Odpowiednie wiertła do pracy w metalu wykorzystywane są w pracy z różnego rodzajami materiałów, jak np. żeliwo, stal, czy metale kolorowe. Zastosowanie konkretnego wiertła powinno być podyktowane rodzajem materiału, w jakim ma pracować, ale także typem otworów, jakie ma wykonać.

Do prostych prac majsterkowicza, wystarczą zwykłe tanie wiertła do metalu, dostępne w każdym markecie. Prace wymagające większej precyzji powinny już odbywać się z udziałem wierteł szlifowanych.

Szlif wiertła może mieć dwojaki rodzaj. Pierwszy ma charakter krzyżowego ostrza i sprawdzi się przy wykonywaniu otworów o średnicy mniejszej jak 10 mm. Takie wiertło zwalnia również z konieczności wykonywania wstępnych nawierceń. Drugi rodzaj to szlif stożkowy, który lepiej sprawdzi się przy szerszych otworach. Do prac w wyjątkowo twardych materiałach używa się specjalnych wierteł pokrytych tlenkiem azotu.

Written by narzedziowiec

Wrzesień 18th, 2017 at 7:56 am

Posted in Kategoria